S.Uzman
9 Haziran 2022 Perşembe, 18:05
Şikayet Et Detayını Göster
HİZMET (ASK., OKUL VB.) BORÇLANMASI YAPAN MAĞDUR MEMURLAR.

Hizmet (askerlik, okul vb. gibi) Borçlanma yapan birçok Memur mağduriyet yaşıyor.

Bilindiği üzere, 506 sayılı SSK Kanununa tabi olan çalışanlar, yaptıkları Askerlik borçlanması süresi kadar sigorta başlangıç tarihlerinin geriye götürülmesi ile EYT'liler arasında sayılmaktadırlar.

Aynı hakkın, yani yaptıkları Askerlik borçlanması etkisi ile, EYT'liler arasında sayılabilme hakkının, 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanununa tabi olan Memurlara da verilmesinin, hukukun ve Adaletin gereği olduğu düşünülmektedir.

Örneğin, 2000 yılında!!! ilk defa sigortalı olan SSK lı! bir çalışan, Askerlik borçlanması yapması halinde, 8.9.99 tarihinden önce sigorta başlangıcı olduğu kabul edilerek Emeklilikte 60 yerine 58 yaşına tabi olmakta, dolayısıyla EYT'liler kapsamına alınmaktadır.

Aynı 2000 yılında!!! ilk defa sigortalı olup, 5434 sayılı Kanuna tabi olarak çalışmaya başlayan bir Memurun!!! da, Askerlik borçlanması yapması halinde, EYT'liler kapsamına alınması gerektiği değerlendirilmektedir.

Bildiğiniz gibi, 08.09.1999 tarihinden önce sigorta başlangıcı olan ve Kamuoyunda EYT'liler olarak bilinen çalışanlar hakkında Mevzuat değişikliği çalışması yapıldığı/yapılacağı ifade edilmektedir.

Özetle, EYT'liler kapsamında yapılacağı ifade edilen bu Mevzuat çalışmalarına,

Askerlik borçlanması yapan Memurların da !!! dahil edilmesi ve yaşanan telafisi güç hak kayıplarının giderilmesi konusunda çalışma yapılmasında ve bu önemli konunun da GÜNDEME GETİRİLEREK DUYURULMASINDA fayda olacağını bilgilerinize sunar, tüm Memurlar adına size şimdiden çok teşekkür ederiz.

0 Yorum
Tüm Yorumları Göster