mikoo54

Erkek Sakarya

Bu üyenin kişisel bilgilerini görmek için üye olmanız gerekmektedir.
mikoo54
15 Eylül 2020 Salı, 16:29
Şikayet Et Detayını Göster
Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Nedir ?

Okul Öncesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Nedir ? Kimler Bu Programa Katılabilir ?

Çocuk Gelişimi Bölümü, doğumdan onsekiz yaşına kadar çocukların (resmi ve gayri resmi) gereksinimlerinin saptanması, özel durumları bulunan çocukların gelişimine yardımcı olacak yetkin elemanların yetiştirilmesini amaçlayan eğitim programıdır.

-

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Çocuk gelişimi, aynı isimle eğitimi verilmekte olan hem 2 yıllık önlisans, hem de 4 yıllık lisans bölümüne verilen addır. Çocuk gelişimi bölümünde çocukların zihinsel başta olmak üzere, sosyal ve duygusal her konuda desteklenmesi adına eğitim verilir.

-

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Mezunu Ne İş Yapar?

Çocuk gelişimi programında asıl amaç tüm çocukların (çocuk esirgeme kurumunda yaşayan, çocuk yaşta çalışmaya başlayan, mülteci, sığınmacı, hasta ya da suçlu çocuklar) gelişim çağında doğru kişiler tarafından yönlendirilerek nesillerin topluma kazandırılmasını sağlamaktır.

-

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Çocuk Gelişimi Uzmanları iş hayatına atıldıklarında;

Kreş,

Özel Yuva,

Hastane,

Bakım Evi,

Anaokulu,

Gündüz Bakım Evleri,

Ve benzeri hizmetlerin verildiği yerlerde görev alabilirler. Diledikleri takdirde pedagoji formasyonu alarak Milli Eğitim Bakanlığı kapsamında yer alan kurumlarda okul öncesi öğretmenliği yapabilirler, ya da kız meslek liselerinde eğitmen olarak da görev alabilirler.

-

Bunların yanı sıra Yalova Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından verilen sertifikalı eğitim programı ile bazı çalışma alanları oluşturulabilir.

Çocuk gelişimi ve eğitimi sertifika programı sonucunda alınacak sertifika ile anaokulu ve kreşlerde çocuk bakım elemanı olarak çalışabilirsiniz.

Mesleki yeterliliği sağlayan bireyler eğitim sektöründe öğretmen yada öğretmen yardımcısı gözetiminde erken çocukluk eğitim kurumlarında çalışabilirler.

Anaokulu ve kreşlerin yanı sıra , Diyanet İşleri Bakanlığının Okul Öncesi Eğitimleri, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Meslek Eğitim Kursları, Halk Eğitim Merkezleri ve İsmek gibi kurumlarda Çocuk Gelişimi alanında çalışabilmektedirler.

Kurumlarda görev alacak bireyler ilkokul mezunu ve okuryazar ise bakıcı anne ? abla, lise mezunu ise usta öğretici, üniversite mezunu ise uzman öğretici olarak görev alabilirler.

0 Yorum
Tüm Yorumları Göster
Forum'dan Seçmeler